Zaměstnavatelé ve velkém investují do robotizace výroby

Redakce doporučuje

Robotizace výroby může výrazně pomoct se zefektivněním a zlevněním celého výrobního procesu. To ale není jediný důvod, proč aktuálně dochází k tak masivním investicím.

Robotizace práce sice není v našich luzích a hájích tak běžná, i přesto se k nám začíná pomalu dostávat. V provozech povětšinou slouží roboti, kteří vykonávají pouze manuální práce a šetří tak čas lidským zaměstnancům. Pandemie a nedostatek zaměstnanců ale proces integrace robotů výrazně urychlil.

Vysoké investice

Na trhu aktuálně chybí více než 350 tisíc kvalifikovaných pracovníků, nezaměstnaných je ale mnohem méně. Toto číslo totiž je jen o něco větší než čtvrt milionu. Je tedy jasné, že bez alternativy se místní zaměstnavatelé rozhodně neobejdou. V posledních měsících proto začali hojně investovat do robotické automatizace.

Robotická automatizace jen za poslední měsíce spolkla v celé řadě firem desítky miliony korun. A ač se to na první pohled nemusí zdát, tato investice se v budoucnu rozhodně vyplatí. Robotický pracovník je totiž neunavitelný a dokáže spolehlivě zastávat takové práce, během které je u lidských pracovníků vysoká chybovost. To u robota neplatí.

Výhody robotizace

Robotizace výroby má také celou řadu dalších výhod. Mezi ně patří i nízké provozní náklady. Sice jsme výše zmiňovali, že investice do robotů spolknou i desítky milionů, jejich hodnota ve výrobě je ale nevyčíslitelná. Oproti lidským zaměstnancům totiž nepotřebují žádné volno ani pauzy na občerstvení, žádné jídlo ani úlevy. Pracují, dokud je nedostatek elektřiny nebo počítač nezastaví.

Robotizace výroby je zkrátka budoucností, kterou se bude vydávat mnohem více zaměstnavatelů. To ale neznamená, že byste se ihned museli začít bát o práci. Odhaduje se, že spousta pracovních míst sice zanikne, tyto práce ale nahradí zcela nové, mnohdy lépe placené profese. Jestliže se tedy bojíte, že vás robot připraví o práci, strach mít opravdu nemusíte. Díky robotům si totiž budete moct i vy vydělat mnohem více.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články