Ako sa zbaviť vlhkého kašľa? Pomôžu sirupy na vykašliavanie a domáce rady

Redakce doporučuje

Zase kašlete? Kašeľ vie byť riadna potvora. Vlhký kašeľ označujú lekári za produktívny, no niekedy trvá až príliš dlho. Čo zaberá pri liečbe vlhkého kašľa? Pomôžu domáce rady aj lieky na vykašliavanie z vašej lekárne.

Vlhký kašeľ je častým sprievodcom vírusových a bakteriálnych ochorení, ako je prechladnutie, chrípka, zápal priedušiek, zápal nosohltanu, zápal prínosových dutín, zápal pľúc, respiračné ochorenia alebo ochorenia dýchacej sústavy.

Zvyčajne je na začiatku ochorenia suchý kašeľ, ktorý neskôr prejde do vlhkého.

Pre účinnú liečbu vlhkého kašľa si naordinujte kombináciu týchto 5 účinných pomocníkov.

Sirup a lieky na vykašliavanie

Vo vašej lekárni nájdete širokú paletu voľne predajných liekov na vlhký kašeľ. Ide o prípravky s obsahom liečiv, ktoré uvoľňujú hlien a pomáhajú uľahčiť vykašliavanie.

Je na vás, či si vyberiete sirup na vykašliavanie, kvapky, šumivé tablety, tablety alebo pastilky na vlhký kašeľ. Určite nepoužívajte prípravky určené na suchý kašeľ.

Vykašliavanie môžete podporiť aj zvonku. Sú na to určené rôzne masti a gély napríklad s obsahom eukalyptu a byliniek či rastlín s takýmto účinkom.

Pitný režim a bylinkové čaje na vlhký kašeľ

Ďalším krokom pri zvládaní vlhkého kašľa je dostatočný pitný režim. Vynikajúco sa hodí čistá voda a bylinkové čaje – tymián, skorocel, šalvia, pľúcnik lekársky, podbeľ liečivý.

Neobľúbený cibuľový čaj

Možno vás odrádza jej chuť, no pri liečbe vlhkého kašľa je cibuľa dobrým a prírodným prostriedkom na vykašliavanie.

Urobte si cibuľový sirup alebo cibuľový čaj ochutený medom či cukrom a vypite na zdravie, teda na lepšie odkašliavanie.

Vitamín C pri vlhkom kašli

Dopĺňanie a zvýšené dávky vitamínu C sú súčasťou liečby prechladnutí, chrípky i zápalu priedušiek a teda prirodzene aj pri doliečení vlhkého kašľa.

Vlhký kašeľ a správny režim

Pri liečbe vlhkého kašľa vám prospeje pokojový režim, pravidelné zvlhčovanie vzduchu, vetranie miestností aj inhalácia.

Naopak, vyhýbajte sa priestorom, ktoré môžu dráždiť sliznice.

Kašeľ je síce nepríjemný, no pomáha odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo ich dráždi alebo blokuje. Liečba kašľa si vyžaduje čas a trpezlivosť. Ak sa však kašeľ nezlepší po 10 až 14 dňoch alebo sa objavia ďalšie komplikácie, navštívte lekára.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články