Vánoce skandinávsky? Inspirujte se útulným domem se severským nádechem

Redakce doporučuje

Designové kousky v severském stylu, přírodní materiály a množství příjemných hřejivých doplňků vnesly do tohoto domu uvolněnou hygge atmosféru.

Vánoce jsou v rodině Seidlerovců největší rodinnou událostí. Na sváteční den se všichni sejdou u nich, takže alespoň advent se snaží Katie a Russell trávit v klidné atmosféře – ideální se sklenkou vína, vánočními koláči a při doutnajícím ohni v krbu. Jelikož se jejich dům nachází v poměrně rušné části města, uvnitř upřednostňují jednoduchost a minimalismus. Odpovídá tomu i výzdoba se spoustou přírodních prvků, které často vídat ve skandinávských příbytcích.

Dříve než se rozhodli pro koupi tohoto domu, žila dvojice dlouhou dobu v pronájmu. Proto se nemohli dočkat, až si svůj domov zařídí podle vlastních představ. Oběma manželům se přitom líbí zejména skandinávský design.

„Samotný dům nepotřeboval nějakou výraznější rekonstrukci, ale celý interiér byl fádní. Předchozí majitelé rozhodně nevyužili jeho úžasný potenciál,“ říká Katie a pokračuje: „Okamžitě jsem viděla, jak si ho zařídit tak, aby fungoval přesně pro nás. Tento dům má mnoho výhod – nachází se v perfektní lokalitě, díky čemuž jsme blízko přátel a rodiny, má obrovskou kuchyni a dokonce původní okenice, které se mi vždycky velmi líbily. Krásným spojovacím prvkem je velké okno mezi kuchyní a obývacím pokojem, které díky své klasické konstrukci vytváří dojem rozšířeného loftu. Dům přezdíváme Tardis (odkaz na seriál DoctorWho, pozn. red.), protože při pohledu zvenčí byste určitě neřekli, jak prostorný je uvnitř. Od začátku se mi líbily velikosti jednotlivých pokojů. Věděla jsem, že rozumným uspořádáním vhodného nábytku se pro nás z něj stane perfektní domov.“

Obývací pokoj se ženou a psem ve stylu hygge
Krásným spojovacím prvkem je velké okno mezi kuchyní a obývacím pokojem, které díky své klasické konstrukci vytváří dojem rozšířeného loftu. Zdroj: Colin Poole

Dům nepotřeboval velké stavební úpravy, majitelé před nastěhováním pouze vymalovali a položili novou podlahu. Katie ho chtěla zařídit tak, aby působil kompaktním, světlým a klidným dojmem, a svoji vizi popisuje jako kombinaci japonského stylu a skandinávského designu. Její láska k dánskému nábytku, čistým liniím a texturám byla hlavním východiskem při zařizování každé místnosti. A díky jejímu citu pro detail je promyšlen i ten nejmenší koutek v domě.

Dům by měl splňovat potřeby a představy svých majitelů. Na tom, jestli se bude líbit příbuzným či návštěvám, až tak nezáleží.

Katie, majitelka

Místnost, ve které byl původně obývací pokoj a jídelna, majitelé proměnili v multifunkční prostor, díky čemuž slouží rodině k zábavě i odpočinku. „Rozdělení pokoje na jednotlivé funkční zóny je klíčové,“ vysvětluje Katie a dodává: „Vždy se nejprve podívám na celý prostor a snažím se vymyslet, jak využít světlo a rozložit nábytek, aby se z nich dalo vytěžit co nejvíce. Na optické rozdělení místnosti jsem použila různé koberce, abych jednotlivé části odčlenila.“

Přečtěte si také
Útulný dům září vánoční atmosférou ve skandinávském stylu
Nejvíce práce čekalo dvojici v kuchyni. Z kuchyňské linky odstranili starou žulovou desku a zbavili se i horních skříněk, aby se celý prostor více otevřel. Pracovní desku nahradili novou, stěny obložily kachličkami a přidaly ještě nový dřez, varnou desku, digestoř a police. Katie původně zvolila černobílou kombinaci, zjistila však, že působí příliš stroze a že to prostě není pro ni to pravé.

„Tmavé stěny působily stísněně, nevytvářely atmosféru, jakou jsem si ve svém domě představovala,“ říká a pokračuje: „Zjistila jsem, že mnohem lépe na mě působí přírodní barvy. Původně zvolenou barevnost jsem vyměnila za neutrální, včetně řady přírodních materiálů a doplňků. Změnili jsme i podlahu – nyní je v celém domě stejná –, tím se jednotlivé místnosti vzájemně pěkně propojily.“

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články