Kdo má židli, ten bydlí

Redakce doporučuje

Už se vám někdy stalo, že jste jedli u někoho doma, ale nechtělo se vám zdržovat se u jídelního stolu, protože židle nebyla pohodlná? Poradíme vám, jak poznat opravdu pohodlnou židli.

Nádherný jídelní stůl může ukotvit váš obytný prostor, ale bez spolehlivé sady židlí je vlastně holý a neúplný. Jídelní židle tvoří velkou část jídelního a zábavného zážitku u vás doma, takže věnujte pozornost některým důležitým detailům, jako je váha židle, její výška a pocit, který z ní máte. 

Jak se pozná správná židle? 

Možná vás teď zajímá, jak se třeba jídelní židle liší od jiných typů židlí, jako jsou křesla, lavice nebo taburety. Mějte na paměti, že jídelní židle musí mít určitou výšku, aby doplnila jídelní stůl. Orientačně, výška jídelního stolu je obvykle kolem tři čtvrtě metru, zatímco výška jídelní židle je asi půl metru. To ponechává asi 30 centimetrů prostoru mezi židlí a deskou stolu.

Příliš vysoká židle způsobí, že se budete hrbit, zatímco příliš nízká židle vám znepříjemní stolování na stole. Abyste poznali design jídelních židlí vhodných do vašeho jídelního koutu, musíte se zamyslet nad tvarem a velikostí vašeho jídelního stolu. Jídelní židle bez područek jsou ideální pro menší a kulaté stoly, lavice a židle s područkami se hodí k delším nebo obdélníkovým stolům.

Klasika nebo odvážný design? 

Jídelní židle jsou důležité pro dotvoření celého vzhledu vašeho jídelního koutu, takže musíte vědět, jaký je konečný vzhled, který chcete docílit.

Pokud chcete formálnější a klasičtější vzhled, můžete získat set židlí v jednotné barvě. Můžete také zvážit smíchání a sladění různých židlí kolem stolu, a neomezovat se na jeden styl nebo jednu barvu. V tom vám můžou pomoci obchody, ve kterých máte několik desítek možností a variant židlí. Jedním z nich je třeba Iodesign.cz.

Obyčejné nebo čalouněné?

Kolik času trávíte kolem svého jídelního stolu? Pokud rádi odpočíváte u stolu a hrajete stolní hry s rodinou, možná budete chtít zvážit zpříjemnění prostoru čalouněnými jídelními židlemi. Pokud ale dáváte přednost trávit více času u pohovky nebo u televize, můžete se rozhodnout pro nečalouněné židle.

Design nábytek utváří a můžete díky němu vyřešit i některé „židlové“ zapeklité problémy. Pokud je ve vaší jídelně omezený prostor, budete se muset zamyslet nad tím, jak umístit do jídelny více lidí, když vám přijdou hosté. Můžete zvážit pořízení stohovatelných židlí nebo přídavných stoliček, které lze stohovat a odložit, když nejsou potřeba. 

Lehké nebo těžké? 

A konečně, nezapomeňte cítit váhu jídelních židlí, než si je pořídíte. Čím těžší jsou, tím větší silou je budete muset tlačit a tahat po podlaze. Pokud máte ve svém jídelním koutu choulostivé mramorové nebo parketové podlahy, vyberte si židle, které jsou lehké, abyste podlahu ochránili před poškrábáním.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články