Jak si doma vyrobit sladké kondenzované mléko

Redakce doporučuje

Doma vyrobené ingredience, které použijete do různých jídel, jsou v mnoha ohledech lepší než ty kupované. Jsou podstatně méně zpracovány a obvykle nepotřebují ani proces konzervace. Můžete si je vyrobit z dostupných složek a kdykoli, když máte čas nebo chuť. Víte, jak si vyrobit domácí sladké kondenzované mléko?

Příprava jídla od nuly je často nejlepší způsob, jak ušetřit peníze a připravit si složku či jídlo, které máte plně pod kontrolou – z hlediska toho, co obsahuje a jak se dělá. Kondenzované mléko je v podstatě mléko a cukr. Když děláte tento recept, máte na výběr: jaké mléko (živočišné nebo rostlinné) použijete a které sladidlo si vyberete.

Co je vlastně slazené kondenzované mléko?

Slazené kondenzované mléko je v podstatě pomalu vařené mléko. Přebytečná voda se odpaří, ale mléko ne. Přidává se do něj sladidlo. Příprava domácího kondenzovaného mléka netrvá dlouho, ale trvá déle než otevření plechovky. Přesto se vyplatí.

Jak si vyrobit chutné a zdravé makové mléko
K přípravě domácího kondenzovaného mléka potřebujete

1 a ½ šálku plnotučného mléka (alternativní kokosové, mandlové, bezlaktózové)
½ šálku sladidla (můžete použít med, javorový sirup, kokosový cukr, třtinový či hnědý cukr)
2 PL slaného másla
1 ČL vanilkového extraktu
Sladké kondenzované mléko
Jak připravit domácí kondenzované mléko?

Ve středně velkém hrnci smíchejte mléko a sladidlo. Na mírném ohni za stálého míchání šlehejte, aby se sladidlo rovnoměrně rozpustilo.
Když se z mléka začne pařit, snižte teplotu na co nejnižší hodnotu.
Kolmo do mléka ponořte brčko a vyjměte ji. Pomocí permanentního fixu nakreslete na brčko čáru těsně nad místem, dokud sahalo mléko.
Nyní nechte mléko redukovat na polovinu z původního objemu, pravidelně kontrolujte brčkem, ať už dosáhlo poloviční hloubku a míchejte. Trvá to přibližně 2 hodiny a 30 minut.
Když se mléko redukuje na polovinu, odstavte ho z ohně a zašlehejte do něj máslo a vanilkový extrakt.
Potom stačí sladké husté mléko nalít do čisté skleněné nádoby a nechat ho úplně vychladnout. Uchovávejte v chladničce a použijte podle potřeby.

Jak používat domácí kondenzované mléko

Existuje spousta receptů, které využívají slazené kondenzované mléko. Přidává se také do zmrzliny či domácích granolů tyčinek. Chutná v kávě nebo v čaji, ale i na palačinkách. Zužitkujete jej k výrobě domácích likérů.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články