Jak si vyrobit domácí kyselé zelí nakládané v soudku

Redakce doporučuje

Vždy mě fascinovalo, jak si lidé vymysleli různé způsoby uskladnění zeleniny a ovoce. Stejně je to iu zelí. U tištěného zelí si umíte na dlouhou dobu uskladnit velké množství zelí do soudku, které není pouze chuťově výborné, ale i zdravé. Zelí obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Proto si myslím, že takový soudek by neměl chybět v žádné domácnosti.

Vánoce se pomalu blíží a na štědrou večeři nesmí chybět zelňačka. Je začátek listopadu a to je období, kdy se prodává zimní zelí, které budeme potřebovat k výrobě natlačeného zelí. Zelí nepěstujeme, ale si jej kupujeme už nastrouhané. Cena takto připraveného zelí je cca 5 € za 10 kilogramů a nám takové množství vydrží do jara.

Co budeme potřebovat?

10 kilogramů nastrouhaného zelí
4 středně velké cibule
4 stroučky česneku
4 menší tvrdá jablka
200 gramů soli
10 gramů celého kmínu
10 gramů nového pepře
10 gramů pepře
bobkový list
soudek
látku
kousek dřívka
kámen
Pracovní postup

Nastrouhané zelí si dáme do vaničky (nebo do velkého hrnce), ve které ji pořádně promícháme se solí. Po promíchání počkáme 3 až 6 hodin, dokud nám zelí trochu nezměkne.

Zatím si oloupeme cibuli, kterou si nakrájíme na půlměsíce a oloupeme česnek. Česnek nekrájíme, ale necháváme celé stroužky. Potom cibuli s česnekem spolu promícháme. Připravíme si také koření, které si rovněž spolu promícháme.

Když máme vše připraveno, soudek si položím na židli, protože zelí utlačuji rukou a je to tak pohodlnější, než kdybych měl soudek položený na zemi.

Do soudku dáme tři velké hrsti zelí, přidáme půl hrsti cibule s česnekem a trochu pepře. Na dno soudku se může dát hrozen hroznů, nebo kůrka z chleba, která se pak přeloží zelným listem. My jsme zelný list neměli, tak jsme tento krok vynechali.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články